17949700_120332000193255341_989494218_o

Együtt élni a fájdalommal

Idei harmadik cikkünkben egy olyan hőssel foglalkozunk, aki hozzáállásával és kitartásával mutathat példát minden iskolatársának. Bizonyára mindenki tudja, hogy ki ő, hiszen sokan kéredztetek utána az iskola folyosóin, hogy vajon miért jár maszkban ez a fiú. Peitler Gergő (6.A) egy olyan betegségben szenved, ami számára az egyszerű hétköznapokat is fájdalmas tortúrává változtatja. Krónikus ízületi gyulladásban szenved, ami azt jelenti, hogy bokája, térdei és gyakorlatilag minden ízülete bármikor nagy fájdalmak kíséretében begyulladhat. Ilyenkor mozogni is alig tud. Bár sokunknak eshet rosszul a reggeli kelés, de Gergő számára szó szerint fájdalmas is. Vele beszélgettünk, egyúttal számára kérünk segítséget.

Gergő, meséld el nekünk, mit kell tudnunk erről a maszkról!17975882_120332000173911719_1287240506_o

Egy olyan oltást kapok a betegségemre, ami mellett nagyon könnyű mindenféle fertőzést elkapni. Az oltás miatt az immunrendszerem le van gyengülve.

És milyen betegséged van?

A betegségem akkor jön ki, amikor mondjuk sokat gyalogolok. Ilyenkor fáj.

Egész pontosan hol fáj?

A térdeim.

Mikor kezdődött ez a betegség?

Azt hiszem, hogy 2013-ban.

És mi történt akkor, 2013-ban? Valami egyik pillanatról a másikra megváltozott?

Egyre többször fájt a lábam, és éreztem, hogy ez így nem normális, ezért anya elvitt orvoshoz.

Az orvosok rögtön meg is tudták mondani, hogy mi a baj?

Nem, innen az orvosok Budapestre küldtek, és ott vették észre, hogy van ez a probléma.

Hogyan emlékszel vissza a betegség előtti időszakra? Te is szerettél futkározni, rosszalkodni?

Igen, persze.

És most hogyan éled meg, hogy ezekben sajnos nem lehet részed?

Hát, próbálok nem törődni vele.

A gyógyulással mi a helyzet?20170407_122928

Igazából most egy oltást kapok. Van egy lány, akivel szoktunk feljárni az oltásokra, ő most tünetmentes, de bármikor visszaeshet.

Ez egy egyszeri oltás?

Nem, ezt kéthetente kell beadatni, ettől ritkábban okoz fájdalmat a betegség.

Hány oltásra van szükség ahhoz, hogy elmúljon a betegség?

Ezt nem tudom, mert nálam későn vették észre ezt a betegséget, így több idő kell hozzá. De egyelőre az orvosok nem tudták megmondani.

Mióta kapod az oltásokat?

Már kb. egy éve.

Fájnak a szurik?

Nem, már nem. Most már a harmadik fajtát kapom, és ez már csak olyan, mint egy toll, rövid a tűje.

Sokat hiányzol a suliból. Ennek mi az oka?

Ilyenkor az ízületeim nagyon be szoktak gyulladni, és ilyenkor alig bírok mozogni igazából.

Ennek a betegségnek sajnos az az egyik tulajdonsága, hogy nem csak egy ízületet támad meg. Máshol is szokott fájni, mint a térded?

Igen, mindenhol. Kezeim, karjaim, minden.17974636_120332000177388296_409968391_n

Hogy jellemeznéd ezt a betegséget azoknak, akik el sem tudják képzelni, hogy milyen ez a betegség?

Hát, hogy nem annyira jó.

Olyan, mintha megerőltetted volna magad, vagy mintha beütötted volna?

Igen, olyan, mintha beütöttem volna.

Hamarosan itt a nyári szünet. Ilyenkor mit tudsz csinálni?

Igazából nem sok mindent. Az volt jó az előzőben, hogy elmentem egy táborba, ami csak ilyen gyerekeknek van. Itt sokakat megismertem, egyikükkel azóta is tartom a kapcsolatot. Ő Angliából származik.

A táborban hogy vetted észre, a te állapotod a többi gyerekhez képest milyen?

Volt, aki rosszabb állapotban volt, mint én, de volt, aki körülbelül ugyanilyen állapotban volt.

Te magad hogyan éled meg ezt a betegséget?

Hát, igazából nem törődöm vele.

Itt az iskolában ért-e bármilyen gond amiatt, hogy a maszkot kell hordanod?

Pár kisgyerek kicsúfolt, de nem volt gond.

Az osztálytársaid hogy állnak ehhez a dologhoz?

Hát, elfogadták.

Van, aki segít neked?17949700_120332000193255341_989494218_o

Igen. Az osztálytársam, Lakatos Adél nagyon sokan segít a mindennapokban. Neki ezúton is köszönök szépen mindent.

A betegség leírásából az derül ki, hogy több fajtája is létezik ennek a tipikusan 16 év alattiaknál jelentkező betegségnek. 500-1000 gyerekből egynél fordul elő. Jellemző, hogy egy-egy gyulladás hat héten át tart. Ilyenkor az ízületek megduzzadnak, meleggé válnak és főleg a reggel folyamán okoznak fájdalmat. Eredete még nem ismert, de annyi már ismert, hogy a szervezet védekező rendszere hibásan, idegenként ismeri fel az ízületek szöveteit, és gyulladásos reakciót indít el ellenük. Nem találtak összefüggést az étkezéssel, a sporttevékenységekkel vagy más betegségekkel kapcsolatban. A gyulladás elérhet minden ízületet, akár a vállat, könyököt, de még az ujjperceket is. Sajnos egyéb tünetekkel is járhat a betegség, mint például látászavar, májkárosodás vagy tüdő- és szívbetegség, étvágytalanság.

Amint olvashatták, Gergő méltósággal és bátran küzd ezzel a betegséggel. Bármilyen hihetetlen, számára minden nap egy jó élmény, amikor eljöhet iskolába. Hiszen ez azt jelenti, hogy betegsége éppen olyan stádiumban van, ami lehetővé teszi számára, hogy úgy éljen, mint egészséges iskolatársai.

A gyógyuláshoz vezető út azonban nagyon hosszú. Az oltások ára havonta kb. 270.000 Ft. Ehhez ugyan jelenleg van segítség, de minden forint segíthet a kúra zavartalan biztosításához. Ezért iskolánk ismét jótékonysági akcióba kezd. Április hónapban osztályképeket készítünk, amiknek bevételét Gergőéknek szeretnénk átnyújtani. Kérjük, hogy támogassák Gergő gyógyulását! Köszönjük!