Dr. Schábel Ferencnét, Ilikét köszöntöttük

Nem csupán szakmát, hanem hivatást választott

Ünnepélyes keretek és megható pillanatok között köszöntöttük dr. Schábel Ferencnét, Ilikét csütörtökön az iskola tanári szobájában az aranydiploma átvételének alkalmából.

Ilike, az iskola 1972-es meg nyitása óta dolgozott az intézményben egészen nyugdíjazásáig. Osztályfőnök tanító, szakfelügyelő, szaktanácsadó, helyi és város munkaközösség-vezető volt, hon- és népismereti tankönyvet írt Fejér megyéről. KÉPEK ITT

A jeles eseményen a mai tantestület tagjain kívül ott voltak a régi kollégák és pályatársak, a nyugalmazott igazgatók és megtisztelte az eseményt Cserna Gábor polgármester és Tóth Géza a KLIK Dunaújvárosi Tankerültének igazgatója is.

Elsőként Rideg István köszöntötte az egybegyűlteket, majd az elődei feljegyzéseiből idézett, akik minősítéseikben méltatták Ilike munkásságát. Miként az első direktor írta: „Kiváló képességekkel rendelkező nevelő, aki oktató-nevelő munkáját, szakmai teendőit nagyfokú tudatossággal, magas szinten teljesíti.” Rideg István kiemelte, hogy hosszú és eredményes pályafutása alatt több kitüntetést kapott, köztük miniszteri elismeréseket is, de átvehette a Dunaújváros Érdemes Pedagógusa címet is.

Cserna Gábor polgármester saját élményeiből elevenített fel egy történetet: - Anno, mint képesítés nélküli pedagógus – 1988-ban, Perkátán – egy szeptemberi reggelen óriási takarításra lépett be az iskolába. A kérdésére, mi történik, azt a választ kapta, „Jön dr. Schábel Ferencné, a szakfelügyelő!” Ilike már akkor unikum volt a maga nemében, aki a hivatását ízig-vérig megélő tanító, és már fiatalon kiemelkedett emberségével és példamutatásával. A polgármester azt kívánta, hogy a jelen lévő fiatal pedagógusok is legyenek Dunaújváros, a megye társadalma által követendő hasonló példák.

Tóth Géza egy Wass Albert idézettel méltatta az ünnepeltet. „Lehet hittel és igaz akarattal nagy dolgot cselekedni a nemzet jövőjének dolgaiban. Bármilyen kicsiny őrháznál is álljon az ember.” Majd elmondta, hogy ötven évvel ezelőtt kezdődött Ilike küldetése, aki pedagógusként nem szakmát, hanem hivatást választott, s ezt a küldetést teljesítette is. A szakma szeretetét, a hűségét, eredményeit, egész életútját példaként állíthatjuk az új nemzedék elé.

Ezt követően filmbejátszást láthattunk utolsó osztályáról, majd meglepetésre két egykori tanítványa jelent meg személyesen, hogy verssel, virággal köszöntse a könnyekig meghatott ünnepeltet.

Aztán Imre György nyugalmazott igazgató mondott köszöntőt kiemelve, hogy egykori kollégája maximálisan megérdemelte aranydiplomáját. „Az életeddel, pedagógusi lényeddel bizonyítottál, tanítványaid szerettek, a szülők kedveltek, a pályatársak tiszteltek!”

Ilike a pezsgős koccintás előtt könnyes szemmel mondott köszönetet azért, hogy ilyen nem várt, nagyon szép ünnepséget szerveztek neki kollégái. Egy Reményik Sándor idézettel mondott köszönetet a szép délutánért: „A világ Isten szőtte szőnyeg, mi csak a visszáját látjuk itt, de néha, a legszebb perceinkben a színéből is valamit…” – Én most látom ennek a színét, amiért roppant hálás vagyok – tette hozzá.

Gallai Péter (DH) nyomán