A Föld napjának a lényege, hogy felhívja a figyelmet bolygónk természeti környezetének megóvására és a fenntartható fejlődés fontosságára. Ez egy globális esemény, amelyet minden évben április 22-én tartunk, és amelynek célja, hogy az embereket és a közösségeket cselekvésre ösztönözze a bolygónk jövőjéért.
Mindezek jegyében a tavaszi szünet miatt kis késéssel ugyan, de 2025.04.28-án gyalogtúrát szerveztünk iskolánk 5. és 6. évfolyamos tanulóinak városunk varázslatos panorámát nyújtó Duna-partra. Reggel nyolckor indultunk neki a megközelítőleg 10 km-es távnak 62 vállalkozó kedvű gyerekkel, szülővel Bécs Krisztina és jómagam kíséretében a szikrázó napsütésben. Az időjárás szerencsére végig kegyes volt hozzánk.
Első állomásunk a kilátó volt. Itt a résztvevők kicsit megpihenhettek, gyönyörködhettek a tájban, ehettek, ihattak és szelfizhettek is. Ezt követően leereszkedtünk a meredek lépcsősoron, aminek az aljában kondizhattak egy jót, az arra vágyók. Túránkat impozáns szobrokkal és dús növényzettel szegélyezett ösvényen folytattuk. Döbbenten hallgattam, hogy van olyan tanulónk, aki még sosem járt erre.
A gyalogút végén óvatosan átkelve az úttesten elérkeztünk a Madárleshez. Itt egy hosszabb megállót tartottunk, amely során megismerkedtünk a part gazdag madárvilágával, a gyerekek felmehettek a lesre, kihasználhatták a közeli játszóteret, tollasozhattak, piknikezhettek, focizhattak, játszhattak kedvükre a szabad levegőn. Utunkat az Alsó sétányon folytattuk közvetlenül a víz mellett, ami kiváló alkalom volt egy kis kacsázásra, fényékpezésre és kagylógyűjtésre. A séta alatt sajnos találtunk pár elpusztult halat is.
Már 11.00 óra volt mire megérkeztünk a szabadstrandra, ahol tartalmas másfél órát töltöttünk el. Megtekintettük a Szalki-szigeti gátat, a gyerekek itt strandfocizhattak is a tollasozás, focizás és játszóterezés mellett.
A véletlen szerencse úgy hozta, hogy éppen a szigeten járt Horváth Tamás énekes, aki a gyerekek legnagyobb örömére vállalkozott közös fotózkodásra velük. Ez a spontán találkozás igazán különlegessé tette a napot.
Miután mindenki evett, ivott és kipihente magát, elindultunk visszafelé. Fáradtan bár, de felülkerekedtünk a meredek partoldalon, és végül 13.00 órára megérkeztünk az iskolához, ahol elköszöntünk egymástól.
Öröm volt látni, hogy a gyerekek végig jól érezték magukat együtt, nevetgéltek, beszélgettek és játszottak. Ez is azt mutatja, hogy a természetben eltöltött közös pillanatok milyen nagyszerűen összehozzák az embereket. Úgy érzem, túránk remek alkalom volt arra is, hogyan lehet a szabadban, a természettel való kapcsolat révén felhívni a figyelmet Földünk értékeire.
Szombat Katalin
Április 10-én a nyolcadikos lányokkal a Dunaújvárosi Egyetemen jártunk, ahol részt vettünk a Lányok Napja rendezvényen. Ez egy országos STEM területekhez közel álló szakmát népszerűsítő pályaorientációs nap diáklányok részére.
A megnyitó után interaktív programokon keresztül olyan „fiúsnak” vélt tudományokkal, technológiákkal ismerkedhettek meg a 8.a és 8.b osztályos lányok, amelyekről bebizonyosodott, hogy igenis a lányoknak is helyük van ezeken a területeken. Betekintést nyerhettünk egy AI (Artificial Intelligence) kutató munkájába, belecsöppentünk a média világába, ahol a bátrabbak kipróbálhatták, milyen a kamerák kereszttüzében súgógépről hírt beolvasni. A VR Labor bemutatása után a lányok az űrállomás belsejét fedezhették fel és 400 km magasból tekinthettek a Földre. Az interaktív laborlátogatás során szakító,- hajlító és ütővizsgálatot kísérhettek figyelemmel.
A külső helyszíni látogatás jól illeszkedett az 10. Jubileumi Fenntarthatósági Témahét programsorozatába. Egyrészt mesterséges intelligencia témakörben kaptak a lányok új ismereteket, másrészt az 5. fenntarthatósági fejlődési cél, azaz a Nemek közötti egyenlőség került megtámogatásra. A jól megszervezett program során bebizonyosodott, hogy a lányoknak is helyük van a férfias szakmák területén.
Kísérők: Gábor Renáta, Nagy Gabriella